[WikiDyd] [TitleIndex] [WordIndex

Jak połączyć się z LOP ?

LOP jest systemem informatycznym czynnym 24h/dobę, a więc studenci mogą pracować w dogodnym dla siebie czasie i z dowolnego miejsca Internetu. Praca zdalna możliwa jest zarówno w trybie tekstowym jak i graficznym.

Laboratoria GE225 i GE510

Będąc w laboratoriach komputerowych 225 i 510 można uruchomić komputer jako stację graficzną podłączoną do LOP. W tym celu wykorzystane jest oprogramowanie LTSP. Uruchomienie przebiega w następujących krokach:

  1. Uruchamiamy komputer lub restartujemy go.
  2. W momencie, gdy pojawia się zachęta naciskamy klawisz F8.
  3. Z menu (przy pomocy klawiszy strzałek) wybieramy pozycję LOP.
  4. Pojawia się okno logowania graficznego na serwer EDI.

Tryb tekstowy

Dostęp do serwera EDI możliwy jest z całego Internetu poprzez protokół SSH. Dostęp do pozostałych maszyn możliwy jest tylko za pośrednictwem innego serwera uczelnianego (np. VOLT).

Do połączenia można wykorzystać program ssh dostępny standartowo w każdym systemie operacyjnym typu UNIX, a pod systemami MS Windows polecamy program Putty, np.:

$ ssh jkowal@edi.iem.pw.edu.pl

Tryb graficzny

Serwerem trybu graficznego jest EDI. Można się z nim połączyć zarówno przez klasyczny protokół X11, jak i VNC. Trzeba jednak pamiętać, że serwer EDI nie jest widoczny z sieci zewnętrznych, a więc aby uzyskać połączenie konieczne jest wcześniejsze utworzenie tunelu przez jedna z maszyn wewnętrznych (np. VOLT).

Połączenie X11

Protokół X11 daje możliwość zdalnej pracy w trybie graficznym. Oprogramowanie do obsługi połączeń tego typu jest dostępne w każdym systemie uniksowym. W systemie MS Windows konieczne jest zainstalowanie dodatkowego programowania, tzw. xserwera (np. jest on dostępny w pakiecie Cygwin). Będąc w sieci lokalnej możemy napisać, np:

# X :1 -query edi

Protokół X11 nie jest zoptymalizowany do połączenia o niskiej przepustowości sieci. Dlatego też praca poprzez sieć internet, może być uciążliwa i niewygodna.

Połączenie VNC

VNC to wydajny protokół przeznaczony do pracy zdalnej w trybie graficznym. Dostępnych jest wiele jego implementacji, jednak my polecamy tightvnc (darmowy, GPL).

Połączenie z sieci wewnętrzej uzyskamy przy pomocy polecenia:

$ xtightvncviewer edi

natomiast z sieci zewnętrznej:

$ xtightvncviewer -via jkowal@volt.iem.pw.edu.pl edi.iem.pw.edu.pl

W tym drugim wykorzystaliśmy opcję -via, która zapewnia automatyczne utworzenie tunel SSH poprzez maszynę MAX.

Korzystając z VNC pod systemem MS Windows niestety trzeba taki tunel utworzyć osobnym poleceniem. W takim przypadku, musimy więc wydać dwa polecenia:

$ ssh -L 5900:edi.iem.pw.edu.pl:5900 jkowal@volt.iem.pw.edu.pl
$ xtightvncviewer localhost

albo wyklikać to samo w wersjach windowsowych.


2015-09-23 06:44